Share

Naţionala feminină de baschet a României a fost învinsă de echipa Danemarcei, cu scorul de 91-74 (19-27, 18-17, 31-14, 23-16), duminică, în bula securizată de la Riga (Letonia), în Grupa D a preliminariilor Campionatului European – EuroBasket 2021.

Tricolorele au pierdut ambele partide de la Riga, după ce vineri s-au înclinat în faţa Italiei cu 68-90.

În meciul cu Danemarca, România a avut o evoluţie foarte bună în primul sfert, următoarele zece minute au fost echilibrate, dar a fost dominată în a doua jumătate a partidei, în care diferenţa a fost de 24 de puncte în favoarea adversarelor.