Share

Naţionala României şi-a asigurat prezenţa în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2020 din Danemarca, după cu 28-24 (11-15) cu Polonia, sâmbătă, la Kolding, în Grupa D.

Tricolorele au obţinut o victorie mult mai dificilă decât arată scorul final, după ce au fost conduse trei sferturi din meci.

Polonia a început bine şi a condus cu 4-1, dar jucătoarele pregătite de Bogdan Burcea, la prima sa victorie ca selecţioner, au egalat, 4-4 (min. 10). Apoi, Polonia a preluat controlul jocului şi s-a desprins la cinci goluri, 11-6, 12-7, 13-8, 15-10, intrând la pauză cu patru goluri avans,