Share

 

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. Partidul Naţional Liberal va avea în următorii patru ani primari în 15 municipii reşedinţă de judeţ, faţă de cei 14 ai social-democraților.  

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. După numărătoarea parțială a voturilor, configurația politică a primăriilor municipiilor reședință de județ arată în felul următor:

PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei

PSD – 14 municipii și sectorul 4 al Capitalei

USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei

UDMR – 4 municipii

Independenți – 1 municipiu și Capitala

FDRG – 1 municipiu

PE – 1 municipiu

Alianța București 2020 – Sectorul 3 al Capitalei

PPUsl – Sectorul 5 al Capitalei

 

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. LISTA primarilor din București

Citeste si   Nelu Tătaru, întrebat dacă mai vrea să fie minsitru după parlamentare: Mi-aș dori să continui reforma începută în pandemie

Nicușor Dan (independent, susținut de PNL-USR-PLUS) – Primăria generală a Capitalei

Clotilde Armand (USR, PNL-USR-PLUS) – Sectorul 1, București

Radu Mihaiu (USR, PNL-USR-PLUS) – Sectorul 2, București

Robert Negoiță (Alianța Pro București 2020) – Sectorul 3, București

Daniel Băluță (PSD) – Sectorul 4, București

Cristian Popescu „Piedone” (PPUsl) – Sectorul 5, București

Ciprian Ciucu (PNL) – Sectorul 6, București

 

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. LISTA primarilor muncipiilor reședință de județ din România

Gabriel Pleșa (USR) – Alba Iulia (Alba)

Călin Bibarț (PNL) – Arad (Arad)

Cristian Gentea (PSD) – Pitești (Argeș)

Lucian Stanciu Viziteu (USR) – Bacău (Bacău)

Florin Birta (PNL) – Oradea (Bihor)

Ioan Turc (PNL) – Bistrița (Bistrița-Năsăud)

Citeste si   18 partide și formațiuni politice și 5 independenți vor candida la alegerile Parlamentare. Anunțul BEM

Cosmin Andrei (PSD) – Botoșani (Botoșani)

Allen Coliban (USR) – Brașov (Brașov)

Marian Dragomir (PSD) – Brăila (Brăila)

Constantin Toma (PSD) – Buzău (Buzău)

Ioan Popa (PNL) – Reșița (Caraș-Severin)

Marius Dulce (PSD) – Călărași (Călărași)

Emil Boc (PNL) – Cluj-Napoca (Cluj)

Vergil Chițac (PNL) – Constanța (Constanța)

Antal Arpad (UDMR) – Sfântu Gheorghe (Covasna)

Cristian Stan (PSD) – Târgoviște (Dâmbovița)

Olguța Vasilescu (PSD) – Craiova (Dolj)

Ionuț Pucheanu (PSD) – Galați (Galați)

Adrian Anghelescu (PNL) – Giurgiu (Giurgiu)

Marcel Romanescu (PNL) – Târgu Jiu (Gorj)

Korodi Attila (UDMR) – Miercurea Ciuc (Harghita)

Florin Oancea (PNL) – Deva (Hunedoara)

Dragoș Soare (PNL) – Slobozia (Ialomița)

Citeste si   Bogdan Petru COJOCARU - expresia VIE a faptului că PSD nu se poate REFORMA

Mihai Chirica (PNL) – Iași (Iași)

Cătălin Cherecheș (independent) – Baia Mare (Maramureș)

Marius Screciu (PSD) – Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)

Soos Zoltan (UDMR) – Târgu Mureș (Mureș)

Andrei Carabelea (PNL) – Piatra Neamț (Neamț)

Emil Moț (PSD) – Slatina (Olt)

Andrei Voloșevici (PNL) – Ploiești (Prahova)

Kereskenyi Gabor (UDMR) – Satu Mare (Satu Mare)

Ionel Ciunt (PSD) – Zalău (Sălaj)

Astrid Fodor (FDGR) – Sibiu (Sibiu)

Ion Lungu (PNL) – Suceava (Suceava)

Victor Drăgușin (PSD) – Alexandria (Teleorman)

Dominic Fritz (USR) – Timișoara (Timiș)

Ștefan Ilie (PNL) – Tulcea (Tulcea)

Vasile Pavăl (PSD) – Vaslui (Vaslui)

Mircea Gutău (PE) – Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)

Cristi Valentin Misăilă (PSD) Focșani (Vrancea)


Share
DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ